Gmail we własnej domenie

Witam,

Wielu czytelników mojego bloga wykazało zainteresowanie tym tematem, dlatego dzisiaj postaram się go przybliżyć w miarę jasno opisując proces zakładania i aktywowania Aplikacji Google. Na początek polecam lekturę artykułu dostępnego na stronie 
Google.bajo.pl, który można potraktować jako wprowadzenie do tego tematu. W wersji darmowej Aplikacji Google przestrzeń kont e-mail to 2GB. Wybierając opcję profesjonalną zyskujemy aż 10GB miejsca na maile. Google Apps to nie tylko wirtualna skrzynka pocztowa. Swoim użytkownikom zaoferować możemy również kreator stron internetowych, edytor dokumentów on-line czy kalendarz firmowane przez Google.

I Rejestracja i aktywacja Aplikacji Google

1. Aby zarejestrować się w Aplikacjach Google wchodzimy na stronę 
http://Google.com/a/ gdzie wybieramy do jakich zastosowań używać będziemy tego narzędzia. Jeżeli mamy zamiar dopiero przetestować Aplikacje Google proponuję wybrać "Rodzina lub grupa". Jest to opcja darmowa.

2. W następnym kroku mamy możliwość porównania dostępnych wersji i rejestracji w jednej z nich. Klikamy w przycisk "Zarejestruj się" widoczny obok wersji standardowej (w tej wersji będziemy mogli założyć maksymalnie 100 kont w jednej domenie).

3. Do rejestracji Aplikacji Google niezbędne jest oczywiście posiadanie własnej domeny. Jeżeli takowej jeszcze nie mamy można zarejestrować ją bezpośrednio poprzez Google. Jeśli jesteśmy już właścicielami domeny wpisujemy jej adres w pole "wprowadź nazwę domeny" i zatwierdzamy przyciskiem "użyj mojej domeny"

4. Nastepny krok to wprowadzenie swoich danych osobowych (Imię nazwisko, telefon, e-mail) oraz uzupełnienie informacji o sposobie w jaki użytkować będziemy Google Apps. Po wypełnieniu wszystkich obowiązkowych pól przechodzimy dalej klikając "kontynuuj"

5. Teraz pozostaje nam jedynie utworzyć swoje konto mailowe wpisując nazwę użytkownika oraz hasło Po zapoznaniu się z zasadami programu akceptujemy go (jeżeli się z nim zgadzamy) i przechodzimy na następną stronę.

6. Proces rejestracji dobiegł końca. Nadal nie możemy jednak w pełni korzystać z Aplikacji Google. Wpierw musimy dowieść iż jesteśmy właścicielami podanej wcześniej domeny.W tym celu klikamy link "zweryfikuj posiadanie domeny" widoczny na górze strony. Do wyboru mamy dwie metody weryfikacji domeny: wgranie odpowiedniego pliku na serwer lub edycja rekorsu CNAME. Po wykonaniu odpowiednich czynności mających na celu zweryfikowanie posiadania domeny klikamy przycisk potwierdzający. Jak informuje Google proces weryfikacji może trwać do 48 godzin, aczkolwiek zwykle odbywa się to znacznie krócej. Teraz pozostaje nam tylko czekać. 
wink.gif

7. Kiedy weryfikacja posiadania domeny zakończy się sukcesem jedyną rzeczą jaką musimy zrobić aby cieszyć się w pełni działającym kontem e-mail we własnej domenie jest 'konfiguracja dostarczania poczty e-mail' polegająca przede wszystkim na edycji rekordów MX. W tym miejscu przyda się pewna wiedza z zakresu IT, jednak cała czynność nie jest trudna do wykonania, tym bardziej że postępowanie według instrukcji Google sprawdza się doskonale.

II Zarządzanie usługą Google Apps


Strona początkowa jaką otrzymujemy tuż po rejestracji to 
http://partnerpage.google.com/nazwadomeny. Domyślnie witryna ta zawiera wyszukiwarkę, kalendarz, szybki dostęp do maila oraz newsy. Po zalogowaniu możemy ją jednak dowolnie spersonalizować. Do wyboru mamy dziesiątki mniej lub bardziej interesujących gadżetów.

W panelu zarządzania domeną, do którego odnośnik znajdziemy w prawym górnym rogu strony startowej Google Apps, mamy dostęp do najważniejszych opcji usługi. Przede wszystkim możemy zarządzać kontami użytkowników posiadających konta w naszej domenie. W rozwijanej sekcji Ustawienia Usługi znajdziemy ustawienia wszystkich dostępnych na naszym koncie usług.

Zanim jeszcze końca dobiegnie proces aktywacji Gmaila w naszej domenie, korzystać możemy z zastępczego aliasu: nazwa_użytkownika@gigablogs.info.test-google-a.com. Interfejs skrzynki pocztowej jest identyczny jak w 'standardowym' Gmailu. Jako administratorzy usługi Google Apps w naszej domenie możemy zmienić jedynie nieliczne opcje, takie jak wyświetlanie loga w nagłówku oraz adres internetowy pozwalający łączyć się z pocztą.

Aplikacje Google z naszej domeny usuwamy logując się do panelu zarządzania a następnie klikając ustawienia domeny -> dane konta -> Usuń Aplikacje Google w domenie xxx. Jest to proces nieodwracalny, powoduje usunięcie z Google wszystkich danych związanych z Twoją domeną oraz kontami e-mail użytkowników.

III Podsumowanie

Google Apps z pewnością stanowi ciekawe rozwiązanie dla osób posiadających domeny, lecz brak odpowiedniego hostingu aby oferować innym skrzynki mailowe. Dzięki Aplikacjom Google w szybki i co najważniejsze łatwy i bezpieczny sposób możemy zaproponować swoim użytkownikom konta w naszej domenie. Nie potrzebujemy do tego żadnego serwera - to Google zajmuje się stroną techniczną etc.

Jednak czy Google Apps odniesie duży sukces? Jak na razie projekt znany jest tylko niewielkiej liczbie osób, ale jego innowacyjność może spowodować że bedzie on coraz częściej używany, nie tylko wśród prywatnych osób ale przede wszystkim w firmach, szkołach itp. Aplikacje Google, podobnie zresztą jak większa część usług Google jest w fazie beta. Zastanawia mnie jednak, co Google chce jeszcze wprowadzić np. w Gmailu, że już od ponad 3 lat usługa ta działa jako z niewielkim znaczkiem beta. Wolę nie myśleć jak poczta ta będzie wyglądała w wersji finalnej.

Na koniec mogę powiedzieć jedno - według mnie Google Apps z pewnością warto wypróbować. Połączenie funkcjonalności Gmaila i ładnego adresu (wszystkie nazwy wolne) to doskonały duet.

Archiwum:

Statystyki