Jak odpowiednio wybrać nowy komputer?

Wydatek na nowy komputer to nie mały wydatek, jednak jego zakup nie jednokrotnie, nie jest taki prosty jak mógł by się wydawać. Również „składacze” jak i sprzedawcy powinni zwracać uwagę na kilka bardzo ważnych punktów, inaczej, wydane xxxx zł może być zwyczajnie marnotrawstwem pieniędzy a zakup nie będzie satysfakcjonujący. 

Do rzeczy, na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę kupując czy wybierając nowy sprzęt: „do czego komputer będzie służył i komu” to podstawowe pytanie jakie powinniśmy sobie zadać wybierając zestaw oraz jakie powinniśmy zadać kompilując podzespoły. Myślę że nie trzeba tu wiele tłumaczyć, różne zadania wymagają zwrócenia uwagi na różne aspekty budowy naszego sprzętu. To pytanie warunkuje już rozdzielenie czy ma to być PC czy laptop. Inaczej będzie zbudowany komputer dla domu, a inaczej komputer dla firmy. Druga sprawa to CENA to ona będzie nam ograniczała możliwości zakupu podzespołów ich wydajność i jakość. Warto zadając pytania o zestaw już na początku zaznaczyć maksymalną kwotę jaką możemy wydać i co ma kwota ta obejmować, czy samą jednostkę centralną, czy ma to być zestaw obejmujący również monitor oraz inne urządzenia peryferyjne.
Kiedy mamy już jasno określony cel, „
do czego” i „za ile”, możemy przejść do wyboru podzespołów, czy zwracając uwagę na zestawy gotowe w sklepach, czy tworząc własnego składaka od podstaw.

Płyta główna
To nie wątpliwie kręgosłup (coś jak nasz człowieczy kręgosłup) naszego komputera. To od niej zależy na ile komputer będzie „uniwersalny”, jak go będziemy mogli rozbudować w przyszłości, ile i jakie podzespoły będziemy mogli w nasz sprzęt włożyć w przyszłości i obecnie. To właśnie płyta główna jest swoistym komunikatorem pomiędzy poszczególnymi podzespołami i to na niej je montujemy bądź do niej je podłączamy – wybór odpowiedniego modelu jest więc jedną z najważniejszych czynności przy składaniu sprzętu. 

Procesor
To nie wątpliwie serce komputera. To właśnie od procesora zależy główna wydajność naszego zestawu. To jakiej marki będzie to procesor (głównie czy AMD czy INTEL) uwarunkowane jest naszym początkowym wyborem płyty głównej. Często wybór płyty głównej i procesora ściśle łączą się ze sobą. Obecnie na rynku dostępne są procesory jednordzeniowe (odchodzą do lamusa), dwurdzeniowe, oraz trzy- i cztero rdzeniowe. Wybierając odpowiedni weźmy pod uwagę nie tylko cenę 
wink.gif ale i to czy wykorzystamy jego możliwości i w jakim stopniu (przypominamy sobie nasze pierwsze pytanie „do czego”). Już niebawem na rynku pojawią się nowe procesory, produkowane w nowych procesach technologicznych i z nową architekturą, jednak pytanie zasadnicze pozostanie nie zmienne. 

Zasilacz
To element często niedoceniany. O ile płyta główna jest jak kręgosłup, a procesor to serce PC, tak zasilacz można przyrównać do płuc. Dobry zasilacz to stabilne napięcia zarówno podczas obciążania komputera jak i w spoczynku (bez obciążeń) oraz stabilność przez długi okres użytkowania. Zasilacz o odpowiednio dobranej mocy, pozwoli dodać nowe podzespoły czy wymienić w przyszłości stare a „oddechu” w postaci prądu nam nie zabraknie. Często źle dobrany zasilacz, to problemy z innymi podzespołami (choćby z dyskiem twardym). Podobnie jak słaba wydajność płuc może powodować niedotlenienie i groźne w skutkach choroby, tak kiepski zasilacz może nam „zepsuć komputer”. Podsumowując, warto zwrócić baczną uwagę na ten podzespół bo inaczej może nam sprawić spore problemy.

Pamięć RAM
Jaka pamięć będzie zainstalowana w naszym komputerze, zależy od początkowego wyboru płyty głównej. Ilość pamięci dobieramy do własnych potrzeb. W czasie doboru ilości pamięci operacyjnej, nie zapominajmy że 32 bitowe systemy operacyjne widzą tylko około 3,28GB pamięci RAM, jeżeli chcemy jej dodać ponad ten próg, musimy wybrać 64bitowy system operacyjny.

Karta graficzna
To bardzo ważny element (szczególnie dla graczy) pozwalający na wyświetlanie na naszym monitorze grafiki. Zasadniczy wybór również nie odbiega od ogólnego pytanie do czego komputer będzie służył, jednym wystarczy zintegrowana grafika z płytą główną, a innym nie wystarczy karta dwuprocesorowa. Podczas wyboru naszej grafiki zwróćmy baczna uwagę, na ogólną budowę karty, karty z pasywnym chłodzeniem (bez wentylatora) pracują niesłyszalnie, ale emitują często znaczne ciepło i ograniczają OC karty, natomiast mocarne karty z często zajmującym 2 sloty chłodzeniem są bardzo prądożerne co w sposób oczywisty przełoży się na rachunki za prąd. 

Karta muzyczna
Najczęściej użytkownicy korzystają z kart zintegrowanych z płytą główną, jednak nie dla każdego taki wybór jest dobry u wystarczający. Parametry karty dźwiękowej powinny być dostosowane zarówno do naszych oczekiwań, ale również do głośników które będą pod nią podłączone – ale to chyba sprawa oczywista.

Dysk twardy
Wybierając ten element, zwróćmy uwagę zarówno na jego pojemność, ale także na jego wydajność oraz typ złącza jakim podłączymy go do płyty głównej. Dyski o dużych pojemnościach o dobrej wydajności będą niezbędne do obróbki grafiki czy dźwięku, natomiast dla osób grających ważniejsza jak sama wielkość dysku będzie jego wydajność.

Napęd optyczny
Obecnie najczęściej kupowanymi napędami są nagrywarki DVD, i wystarczają one w większości w zupełności do większości zastosowań. Zapisując jednak duże ilości na płyty, i często o dużych rozmiarach, warto zastanowić się nad zakupem napędu Blu Ray. Pamiętajmy jednak że nośniki dla takich nagrywarek będą (póki co) droższe od zwykłych krążków DVD nawet tych markowych. W dalszej kolejności zwróćmy uwagę na dodatkowe opcje nagrywarki, takie jak możliwość nadruku etykiet LightScribe (LS) czy opcję Source disc.

Obudowa
Wielkość obudowy czy jej typ, zależeć będzie od typu płyty głównej jaką wybraliśmy. Podczas wyboru tego elementu zwróćmy uwagę na jakość jej wykonania (solidna blacha to większa „cisza” ale większy ciężar) ułatwienia odnośnie montowania poszczególnych podzespołów oraz na jej rozmiary – najnowsze i najwydajniejsze karty graficzne są dość długie i w małych obudowach mogą się nie mieścić. Wybór najlepszej i najbardziej odpowiedniej obudowy to też oczywiście kwestia gustu, to na nią będziemy patrzeli na co dzień. 

Elementy dodatkowe
Składając zestaw, do wyboru mamy również szeroki wachlarz dodatkowych podzespołów do wyboru, takie jak tunery telewizyjne, czytniki kart pamięci, karty z dodatkowymi portami USB etc. Wybierając któryś z powyższych czy inny nie zapominajmy o jego przeznaczeniu i możliwości wykorzystania, tak aby „element” nas nie ograniczał, ale też z drugiej strony alby większość jego funkcji nie pozostawała nie wykorzystana – bo po co w końcu płacić za niepotrzebne nam funkcje. 

Archiwum:

Statystyki